wybrzeze

Ustawa hazardowa 2017

28 września 2018 0

ustawa hazardowa 2017

Regulacja rynku gier hazardowych (a praktycznie nowelizacja ustawy z dn. 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych) rozpoczęła się wraz z przyjęciem ustawy hazardowej z dn. 19 listopada 2009 r., która weszła w życie 1 stycznia 2010 r. Prace nad tą ustawą ujawniły aferę hazardową, która w dużym skrócie polegała na 10% dopłatach ze Skarbu Państwa do kasyn i automatów o niskich wygranych. CBA zajęło się sprawą i oszacowało, iż w wyniku tego nieuczciwego procederu skarb państwa poniósłby stratę w wysokości niemal 500 mln złotych.

Początki ustawy hazardowej

Od tego momentu wszelkie sprawy dotyczące gier hazardowych były zdecydowanie piętnowane przez polski rząd. Postawa ta była skrajna do tego stopnia, iż wiele zapisów z ww. ustawy było sprzecznych z dyrektywami Unii Europejskiej. Z biegiem czasu i pod naciskiem opinii publicznej prawo to zaczęło zmieniać się na korzyść entuzjastów gier hazardowych, w tym zakładów bukmacherskich.

Nowelizacja otwiera granice

Jedna z takich nowelizacji ustawy miała miejsce w 2014 r., kiedy to uproszczono przepisy dotyczące organizacji loterii fantowych. W kolejnym roku zezwolono zagranicznym firmom na świadczenie usług na terenie Polski, co zaowocowało obecnością takich serwisów bukmacherskich jak czeska Fortuna, rumuński SuperBet i Totalbet.

Automaty w ustawie

Dyskutując o grach hazardowych nie do pominięcia wydaje się temat automatów. Ze względu na wcześniejsze problemy z powstawaniem nielegalnych punktów z automatami, ich działanie zostało czasowo zawieszone. Dopiero 7 lat później, tj. 15 grudnia 2016 r. wydano ustawę dopuszczającą grę na automatach, ale tylko tych, które znajdują się w punktach kontrolowanych przez Skarb Państwa.

Legalne firmy i podatek

Najistotniejszą ustawą z punktu widzenia stałych bywalców serwisów bukmacherskich była nowelizacja z 2016 r., która została wprowadzona w życie 1 kwietnia i 1 lipca 2017 r. Wedle obowiązujących w niej zapisów wszyscy bukmacherzy prowadzący usługi na terenie RP są zobowiązani do posiadania licencji Ministerstwa Finansów oraz odprowadzania podatków w Polsce. Pozostali bukmacherzy nie zostali dopuszczeni na polski rynek, a ich domeny internetowe zostały zablokowane i wpisane do rejestru stron zakazanych. Polscy obywatele zameldowani w RP mają zakaz korzystania z witryn zagranicznych bukmacherów i pozostaje im gra jedynie u licencjonowanych podmiotów.

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *